Dlaczego warto zostać opiekunką osób starszych?
Niewyobrażalnie ważna jest satysfakcja, jaką można czerpać z tej pracy. Codzienna pomoc osobie, która jej potrzebuje, ponieważ ma trudności by radzić sobie sama, dla wielu opiekunek jest przyczyną poczucia samorealizacji i spełnienia. Pracując na takim stanowisku należy być pełnym empatii i wyrozumiałości, a seniorzy odwdzięczą się wyjątkowym poczuciem humory, niemal dziecięcą radością, a także życiową mądrością, która jest owocem wielu doświadczeń. Większość obowiązków należących do opiekunki osób starszych nie odbiega od typowo codziennych zajęć domowych, takich jak ugotowanie obiadu, zrobienie zakupów, posprzątanie mieszkania czy umawianie na wizyty do lekarza, dlatego raczej nie mówi się, że jest to praca bardzo męcząca fizycznie. Podczas dnia ważne jest również dotrzymywanie towarzystwa osobie starszej, które wiele opiekunek wspomina jako najmilsze chwile w pracy.
Jakie trudności można spotkać na takim stanowisku?
Do najczęstszych trudności należy rozłąka z rodziną. Osoba bardzo zżyta z bliskimi może przez pierwsze tygodnie mieć trudności w odnalezieniu się w nowym, zupełnie obcym otoczeniu. Równie męczące mogą być wszelkie czynności związane z higieną osoby starszej, takie jak mycie, zmiana pieluchomajtek, opatrywanie ran. Należy wykazać się dużą cierpliwością, która pozwoli z satysfakcją wykonywać każdy obowiązek.
Charakter opiekuna
Praca w tym charakterze nie dla każdego jest odpowiednia. Wymaga dużego zrozumienia potrzeb osób starszych o czym pisze https://www.carework.pl/, zajmujący się organizacją pracy w zakresie opieki na osobami starszymi w Niemczech. Czas spędzony z seniorami wymaga 100% zaangażowania, dlatego cierpliwość, empatia, wrażliwość na sygnały ze strony osoby starszej to podstawowe cechy, jakimi powinna wykazywać się kandydatka na to stanowisko.