Jak wynika z danych Pracuj.pl, 80% studentów odbywa praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo.
Średnio co piąty Polak może pochwalić się wyższym wykształceniem. Według danych Eurostatu nasz kraj znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej z najszybszym wzrostem liczby osób z dyplomem uczelni wyższej. Same studia przestały więc wystarczać do zdobycia pracy. Potwierdza to Kinga Kwiatkowska z Biura Karier PWSZ w Skierniewicach: - Studenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że konkurencja jest ogromna. Dlatego też o swoją karierę zawodową muszą dbać już na studiach. Wybierają więc kierunki o praktycznym profilu, działają w kołach naukowych i odbywają dodatkowe praktyki i staże, by zdobywać pożądane przez pracodawców kompetencje – tłumaczy.
Uczelnie coraz częściej umożliwiają łączenie nauki z pracą, jednak to nie jedyny sposób, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Wyróżniliśmy pięć kroków, które warto podjąć jeszcze w trakcie studiów.
5 sposobów na najlepsze wykorzystanie czasu na studiach
1. Monitoruj rynek pracy – obserwacja aktualnych ofert pomaga w rozpoznaniu wymagań pracodawców i możliwości jakie oferuje interesująca cię branża. Kiedy wiemy jakich kompetencji twardych i miękkich wymaga rynek pracy, możemy postarać się o ich zdobycie jeszcze w trakcie studiów.
2. Wykorzystaj aktywności studenckie do zdobycia doświadczenia – działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich, angażowanie się w działalność Uczelni pozwala na zdobycie cennych doświadczeń i umiejętności. Dodatkowe osiągnięcia i aktywność mogą być także autem podczas rekrutacji, jeśli umiejętnie pokreślimy je w CV.
3. Zrób sobie Gap Year – wyjazd w trakcie studiów np. do pracy, czy na uczelnię za granicą, to szansa na szlifowanie znajomości języka obcego, poznanie nowych kultur i zwyczajów, co bardzo cenią pracodawcy. Warto pamiętać, by taki wyjazd potraktować jako szansę na rozwój i wykorzystać zdobyte doświadczenia podczas ubiegania się o pracę.
4. Zdobywaj pierwsze praktyki zawodowe – przedsiębiorcy oferują coraz więcej staży dla studentów. W pierwszym kwartale 2016 r. liczba takich ofert wzrosła o 26 proc. Warto próbować swoich sił podczas rekrutacji, bo wiele praktyk kończy się zatrudnieniem. Nawet krótkie doświadczenie zawodowe rozwija kompetencje miękkie, pomaga w zdobyciu merytorycznej wiedzy i buduje pewność siebie.
5. Zadbaj o profesjonalne CV – chcesz zdobyć pierwszą pracę, ale brakuje ci doświadczenia? Podkreśl swoją aktywność w kołach naukowych, wypisz posiadane kompetencje i dopasuj dokument do wymagań oferty. Każda działalność np. w samorządzie studenckim, klubie sportowym, czy organizacji pozarządowej jest atutem. Jeśli pracowałeś w miejscu niezwiązanym z przyszłym zawodem, postaraj się przedstawić to doświadczenie pod kątem kompetencji potrzebnych w upragnionej pracy. Warto również skonsultować swoje CV ze specjalistą, który zwróci uwagę na istotne detale, co sprawi, że Twoje CV wyróżni się na tle dokumentów innych kandydatów.
Aktywność kluczem do sukcesu
Aby w pełni wykorzystać czas studiów należy działać wielotorowo – Studenci nie powinni bać się bezpośredniej konfrontacji z pracodawcą np. podczas targów pracy. Dobrym pomysłem jest też spotkanie się z doradcą zawodowym lub coachem kariery, który pomoże w ukierunkowaniu kariery zrozumieniu i zdefiniowaniu celów zawodowych. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o rozwój potrzebnych kwalifikacji, możemy znacznie zwiększyć szanse na zdobycie zatrudnienia w zawodzie. Wielu studentom udaje się to już w trakcie nauki – podsumowuje Kinga Kwiatkowska, PWSZ w Skierniewicach.
Uczenie się języków w dorosłym wieku wpływa na nasz mózg – twierdzą naukowcy. Tylko jak to robić?
Z badań wynika, że osoby, które zaczynają uczyć się języka obcego później niż w wieku nastoletnim, wykazują poprawę w zakresie funkcji poznawczych.