Agnieszka Kolasińska i Kamil Pociot, występujący pod szyldem EllEd, dostarczyli rozwiązanie wspierające edukację seniorów i odebrali laur zwycięstwa oraz główną nagrodę w wysokości 25 000 złotych.
Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 7 czerwca br. w krakowskim Centrum Systemów Informatycznych ABB. Tegoroczna edycja, organizowana pod hasłem Learning - LevelUP, skupiała się wokół idei rozwoju i wsparcia procesów nauczania. Zwycięski zespół EllEd, w składzie Agnieszka Kolasińska (Uniwersytet Gdański) oraz Kamil Pociot (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) opracował autorską aplikację, która umożliwia rozwijanie i monitoring procesów poznawczych u osób starszych. Jej mechanizm pozwala sprawdzać czas reakcji i przebieg tych procesów, a dzięki odpowiednim testom – usprawniać je i wspierać. Jury doceniło przede wszystkim fakt, że rozwiązanie odpowiadało realnym potrzebom grupy docelowej. Jego twórcy przeprowadzili badania wśród słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli potencjalnych użytkowników, dostosowując produkt do ich potrzeb.
- Naszą najmocniejszą stroną okazała się interdyscyplinarność, która początkowo budziła nasze obawy – przyznaje Agnieszka Kolasińska. - Okazało się, że podzielenie prac w zespole według silnych kompetencji stało się kluczem do sukcesu. Ja odpowiadałam za dobre podłoże teoretyczne, a Kamil, za profesjonalne przygotowanie aplikacji. Zdajemy sobie sprawę, że czeka nas dużo pracy, ale chcemy wprowadzić projekt w życie. Będziemy go tak długo rozwijać, aż finalna wersja będzie dla nas satysfakcjonująca i wtedy zostanie skomercjalizowana. Nie spodziewaliśmy się wygranej i nie planowaliśmy jeszcze, na co przeznaczymy nagrodę, ale z pewnością pomoże nam ona w rozwinięciu aplikacji.
Potencjał biznesowy opracowanych w ramach konkursu projektów był jednym z elementów, na które jury zwracało uwagę od samego początku. Aplikacje miały być jak najbliższe realnym potrzebom potencjalnych użytkowników i możliwe do wdrożenia. To kryterium doskonale spełnili również laureaci II miejsca – zespół Nonsmokers z Politechniki Łódzkiej. Justyna Tyran i Damian Guziak opracowali grę, która przenosi procesy nauczania w świat wirtualny. Gra przeznaczona jest dla dzieci od lat 7 oraz nauczycieli lub rodziców. Dzięki wirtualnym bohaterom, uczniom łatwiej przyswajać wiedzę np. matematyczną, a nauczycielom prościej tę wiedzę sprawdzać.
- Jury oceniło wysoko potencjał tej propozycji, która jest bliska skomercjalizowania - powiedział Błażej Czeladzki, kierownik projektu ABB IT Challenge. - Zespół wyróżnił się też dobrym wcześniejszym rozpoznaniem obecnej na rynku konkurencji, a dodatkowo przygotowaniem gadżetów promocyjnych dla projektu.
Oceniający prace finałowe nagrodzili również projekty studentów z krakowskich uczelni, przyznając III miejsce zespołowi Akedu z krakowskiej AGH oraz IV miejsce Progress Bear z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Akedu, czyli Natalia Rompska i Kacper Żuk opracowali aplikację mobilną wspierającą nauczanie i wymianę wiedzy wśród społeczności lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych. Natomiast Olga Wojnarowska i Artem Shubovych z Progress Bear stworzyli portal, który pomaga dokonać wyboru uczelni na podstawie testów wykonanych przez użytkowników.
- Konkurs to dla nas szansa na rozwój, sprawdzenie się w nowych zadaniach i zrealizowanie naszego pomysłu, który może pomóc innym. Praca zespołowa, nadzorowanie różnych etapów projektu i kreatywność to cechy, które są szczególnie istotne na rynku pracy, więc warto brać udział w takich inicjatywach. Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w tej rywalizacji oraz poznać tyle życzliwych i pełnych pasji osób.– mówi Natalia Rompska.
ABB stawia na innowacyjne i nowatorskie technologie. Od lat współpracuje ze środowiskiem akademickim i zachęca studentów do uczestnictwa w inicjatywach, takich jak konkurs ABB IT Challenge. W ten sposób wspiera rozwój młodych twórców i inspiruje ich do kreatywnego myślenia oraz tworzenia technologii, które mają szansę zaistnieć na rynku.
I Ogólnopolski Konkurs Umiejętności Klinicznych – przeczytaj relację z wydarzenia i poznaj zwycięzców!
Kolejne wspaniałe wydarzenie za nami! Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursów oraz tematyką odbywających się wraz z nimi wykładów i debat z zakresu medycyny.