Newsello.pl

Czy warto studiować pedagogikę?

Zainteresowanie studiami pedagogicznymi wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Co roku mnóstwo młodych osób aplikuje właśnie na pedagogikę, dzięki czemu nadal jest to jeden z najczęściej wybieranych kierunków studiów.
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Specjaliści ds. rekrutacji i eksperci zajmujący się rynkiem pracy twierdzą jednak, że przyszłych absolwentów pedagogiki czeka spore rozczarowanie. Czy tak jest naprawdę? Jakie są perspektywy dla osób, które ukończyły studia pedagogiczne lub są w trakcie nauki?

Studia pedagogiczne to przede wszystkim studia dla osób z pasją; nauczanie to ciężka praca, która wymaga empatii, zrozumienia dla drugiego człowieka oraz niewyczerpanych pokładów cierpliwości. To jednak – podobnie jak perspektywa redukcji etatów w szkołach – nie zniechęca przyszłych studentów. Wielu z nich ma własny plan na dalszą karierę zawodową. Czy warto zatem studiować pedagogikę? Jakie są alternatywy po ukończeniu tego kierunku studiów?

Pedagogika, czyli jak kształcić przyszłe pokolenia
Niektórzy błędnie utożsamiają studia pedagogiczne z możliwością nauczania w szkole konkretnych przedmiotów, takich jak matematyka, język polski czy historia. O ile w przypadku nauczania na poziomie klas 1-3 szkoły podstawowej jest to jeszcze prawda, o tyle absolutnie nie dotyczy wyższych poziomów edukacji. Pedagogika to nauka o wychowaniu – studia pedagogiczne mają zatem nauczyć studenta, w jaki sposób przekazywać innym posiadaną wiedzę, jakie metody i techniki są w tym przypadku najskuteczniejsze oraz jak dostosować nauczanie do konkretnej osoby czy grupy.

W pedagogice można wyodrębnić wiele oddzielnych dyscyplin, które obejmują węższą, specyficzną grupę zagadnień – przykładem może być pedagogika specjalna. Każdy, kto zdecyduje się na podjęcie studiów pedagogicznych powinien zatem wiedzieć, że w pewnym momencie (lub już na samym początku) będzie musiał podjąć decyzję o specjalizowaniu się w określonych dziedzinach pedagogiki. Nie jest to wprawdzie obligatoryjne, jeśli chodzi o sam tok studiów (chociaż niektóre uczelnie wymuszają wybór konkretnej specjalizacji), ale konieczne, jeśli student poważnie myśli o karierze w zawodzie pedagoga.

Pedagog = praca w szkole? Niekoniecznie
Inny stereotyp, który wiąże się z pracą pedagoga, to możliwości po ukończeniu studiów. Większość ludzi zgodnie twierdzi, że pedagogika umożliwia podjęcie pracy w szkole lub przedszkolu, a każde inne stanowisko będzie niezgodne z uzyskanym wykształceniem. Jest to oczywiście nieprawda, i najlepiej wiedzą o tym osoby, które postanowiły wykorzystać wiedzę zdobytą na studiach pedagogicznych w zupełnie inny sposób.

Co zatem może robić absolwent pedagogiki? Oprócz wspominanego już nauczania w szkole (ale raczej jako pedagog szkolny lub wychowawca klas 1-3, jeśli jedynym ukończonym kierunkiem była właśnie pedagogika), może rozwinąć swoje umiejętności w prywatnych firmach zajmujących się szkoleniami. Warto zauważyć, że obecnie na rynku pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw, które specjalizują się w podnoszeniu umiejętności z różnych dziedzin – pomoc pedagoga może okazać się w tym przypadku nieoceniona. Opracowanie właściwej metodyki szkoleń, a także samo ich przeprowadzanie jest domeną coraz większej liczby osób, które ukończyły właśnie pedagogikę (zwłaszcza, jeśli ich zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół andragogiki czy pedagogiki kreatywnej).

Branżą, w której zatrudnienie znajdzie niemal każdy absolwent pedagogiki, jest również animacja czasu wolnego. Pedagog będzie potrafił poprowadzić zajęcia zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a także zapanuje nad grupą i będzie w stanie nawiązać kontakt z każdym uczestnikiem. Absolwent pedagogiki ma na ogół lepiej wykształcone tzw. umiejętności miękkie, co ma niebagatelne znaczenie zarówno przy animacji czasu wolnego jak i w jakiejkolwiek pracy, w której ważna jest metodyka i praca w grupie.

Czy warto studiować pedagogikę?
To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pedagogika to na pewno jeden z kierunków, który umożliwia zdobycie wiedzy potrzebnej w różnych aspektach życia. Absolwent pedagogiki może znaleźć zatrudnienie nie tylko w szkole, ale także wszędzie tam, gdzie jest potrzebna osoba znające różne metody dydaktyczne, potrafiąca przekazać posiadaną wiedzę czy posiadająca tzw. umiejętności miękkie, które niewątpliwie są rozwijane na studiach pedagogicznych w większym stopniu niż np. na kierunkach technicznych, finansowych czy przyrodniczych.

Osoby, które nie są w pełni przekonane do studiowania pedagogiki, powinny rozważyć inne opcje – dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą uczelni, które mają przygotowaną jasną i przejrzystą ofertę (przykładem mogą być kierunki studiów WSB, dostępne pod adresem http://www.wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci ; więcej informacji o uczelni można znaleźć pod adresem www.wsb.pl).

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

nauka języka obcego

Sposoby na skuteczną naukę języka obcego

Nauka
piątek, 19 kwietnia 2024, 10:25
Wielkimi krokami zbliżają się matura oraz sesja, podczas której uczniowie i studenci mierzą się ze zdaniem egzaminów m.in. z języka obcego. Panikujesz, że nie zdasz? Spokojnie!
25-lecie UWM Fot: Materiały organizatora/UWM

Jubileusz UWM: czekamy z niecierpliwością na 25-lecie istnienia

Nauka
wtorek, 02 kwietnia 2024, 16:39
W 2024 roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi 25-lecie istnienia. Od początku roku akademickiego uczelnia celebruje zapowiedź jubileuszu, największe atrakcje zaplanowano jednak na początek czerwca.

Zobacz również