Organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach kontynuują także projekt EEC – Liderzy Przyszłości (EEC – Leaders of Tomorrow), którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym. Projekt oferuje studentom wykłady otwarte, możliwość udziału w charakterze prelegenta dyskusji lub słuchacza oraz współpracy przy organizacji wydarzenia.
Podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędzie się wręczenie wyróżnień w piątej edycji plebiscytu Top Inwestycje Komunalne oraz w organizowanym po raz drugi konkursie Mieszkam tu – mądre pomysły na mądre miasto, który ma na celu promocję najciekawszych projektów realizowanych w Polsce z budżetów obywatelskich. Agenda wydarzenia obejmuje także konwent marszałków 16 województw wraz z debatą na temat wyzwań rozwojowych
i priorytetów polityki regionalnej oraz spotkanie komisji skarbników Unii Metropolii Polskich.
W kongresowych dyskusjach nie zabraknie głosów polityków, wśród których znajdą się m.in.: Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący PE w latach 2009-2012, premier RP w latach 1997-2001, przewodniczący Rady Programowej EEC, Zoltán Cséfalvay, ambasador, stały przedstawiciel przy OECD, były minister stanu w Ministerstwie Gospodarki Narodowej Węgier, Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Maciejewski, poseł na Sejm RP, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Jerzy Polaczek, poseł na Sejm RP, minister transportu i budownictwa w latach 2005-2006, minister transportu w latach 2006-2007. Swój aktywny udział zapowiedzieli także przedstawiciele władz samorządowych: Marcin Krupa, prezydent Katowic, Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.
W Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach zaangażowane są duże firmy z Polski i Europy Centralnej, m.in: BASF, Budimex, CEZ Polska, Lotos, Kapsch, Penta Investments, PKP SA, Siemens, Skanska, a także czołowe polskie firmy, które realizują dynamiczną ekspansję na rynki zagraniczne: Famur, Maspex, Nowy Styl, OT Logistics, Track Tec, URSUS i Work Service.
Areną dyskusji, spotkań, prezentacji i wymiany opinii będzie gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach oraz bezpośrednio z nim połączona Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek”.
Europejski Kongres Gospodarczy, trzydniowy cykl debat z udziałem kilku tysięcy gości z krajów europejskich, Azji i Afryki wyróżnia reprezentatywne grono dyskutantów oraz bogata i różnorodna tematyka, aktualność i adekwatność poruszanych zagadnień wobec sytuacji w Europie, Polsce i świecie.
Rejestracja na VIII Europejski Kongres Gospodarczy prowadzona jest przez stronę internetową www.eecpoland.eu. Podstawowy udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Uczenie się języków w dorosłym wieku wpływa na nasz mózg – twierdzą naukowcy. Tylko jak to robić?
Z badań wynika, że osoby, które zaczynają uczyć się języka obcego później niż w wieku nastoletnim, wykazują poprawę w zakresie funkcji poznawczych.