Newsello.pl

Mistrzowie Kodowania szkolą przyszłych nauczycieli

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego we wrześniu 2017 roku kodowanie zagości we wszystkich polskich szkołach.
Mistrzowie Kodowania szkolą przyszłych nauczycieli
Mistrzowie Kodowania szkolą przyszłych nauczycieli

Jako element planowanej zmiany Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji i Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedziało podjęcie działań na rzecz kształcenia kadry nauczycielskiej. Szkoleniem polskich nauczycieli w zakresie programowania od lat zajmuje się program „Mistrzowie Kodowania”, w ramach którego wyedukowanych zostało już ponad 3 000 nauczycieli z całej Polski.

Tym razem „Mistrzowie Kodowania” postawili sobie za cel wyposażenie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w kompetencje cyfrowe oraz przygotowanie ich do prowadzenia zajęć programistycznych dla najmłodszych. Podążając za światowymi trendami zajęcia ze studentami zostaną wzbogacone o szereg ćwiczeń, gier i zabaw, które każdy nauczyciel może przeprowadzić bez użycia komputera. To właśnie tego typu rozwiązania uczą logicznego myślenia, skłaniają do działań kreatywnych i pracy zespołowej.

- Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej w większości sami prowadzą zajęcia komputerowe dla swoich uczniów, przy czym często zgłaszają, że brakuje im wystarczającej wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Te wszystkie argumenty oraz nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują na konieczność włączania komponentu programistycznego w program studiów pedagogicznych – mówi Blanka Fijołek, CSR & Sponsorship Senior Manager w Samsung Electronics Polska.

Podczas pilotażowego cyklu spotkań zostaną przedstawione praktyczne i teoretyczne podstawy dotyczące nauki programowania najmłodszych. Zaprezentowane zostaną również różne modele edukacyjne, uwzględniające potrzeby i możliwości dzieci oraz warunki sprzętowe szkół i przedszkoli.

Zadowolenia z dołączenia do pilotażowej edycji projektu nie kryje prof. dr hab. Julian Auleytner, Rektor WSP im. Janusza Korczaka w Warszawie. - Cieszymy się, że studenci biorą udział w przedsięwzięciu, które doskonale wpisuje się w innowacyjny charakter działań podejmowanych przez naszą uczelnię. Projekt ten ma szansę stanowić bardzo ważny krok w procesie rozwoju nauczania i kształtowania nowoczesnych kompetencji, niezbędnych nauczycielom XXI wieku.

Projekt składać się będzie z sześciu 90-minutowych warsztatów dla studentów edukacji wczesnoszkolnej Wydziału Nauk Społecznych WSP im. Janusza Korczaka.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

nauka języka obcego

Sposoby na skuteczną naukę języka obcego

Nauka
piątek, 19 kwietnia 2024, 10:25
Wielkimi krokami zbliżają się matura oraz sesja, podczas której uczniowie i studenci mierzą się ze zdaniem egzaminów m.in. z języka obcego. Panikujesz, że nie zdasz? Spokojnie!
25-lecie UWM Fot: Materiały organizatora/UWM

Jubileusz UWM: czekamy z niecierpliwością na 25-lecie istnienia

Nauka
wtorek, 02 kwietnia 2024, 16:39
W 2024 roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi 25-lecie istnienia. Od początku roku akademickiego uczelnia celebruje zapowiedź jubileuszu, największe atrakcje zaplanowano jednak na początek czerwca.

Zobacz również