Newsello.pl

Na czym polega praca przedstawiciela handlowego?

Handlowiec to zawód, który powinien kojarzyć się z trzema elementami: podróżami, sprzedażą oraz ogólnie rozumianymi relacjami biznesowymi. Nie jest to jednak ujednolicona lista.
praca przedstawiciela handlowego
praca przedstawiciela handlowego

Praca przedstawiciela handlowego różni się poszczególnymi obowiązkami, w zależności od branży jaką zajmuje się firma, dla której ją wykonujemy. Sprawdź, na czym polega praca handlowca, jakie są jej wady i zalety oraz ile może zarabiać.

Jakie są obowiązki handlowca?

Przedstawiciel handlowy, jako osoba wyznaczona do kontaktu z klientem i jego obsługi, jest zobligowany do dbania o dobro nie tylko swojej firmy, ale i kontrahenta. Z tego powodu większość handlowców wykonuje analizy rynku, pod kątem zapotrzebowania na dane produkty czy usługi, pozyskuje informacje o nowościach branżowych oraz firmie klienta i jego konkurencji. To także on negocjuje z klientami i indywidualizuje oferty, które im przedstawia.

Jednakże, praca przedstawiciela handlowego polega głównie na dbaniu o relacje z kontrahentami i jak największej sprzedaży produktów oferowanych przez firmę. Do jego głównych obowiązków należy zawieranie umów z przedsiębiorcami i osobami prywatnymi. Nie można zapomnieć o funkcji reprezentacyjnej, którą pełni handlowiec. Jest on wizytówką przedsiębiorstwa, w imieniu którego działa. Pełni tę rolę na każdym etapie kontaktu z innymi.

Cechy, które musisz mieć, aby dostać pracę jako przedstawiciel handlowy

Ze względu na specyfikę pracy, przedstawiciele handlowi muszą mieć prawo jazdy, co najmniej kategorii B. Trudno poruszać się po terenie dzielnicy, miasta, kraju czy kontynentu wyłącznie środkami transportu zbiorowego. Oprócz tego, dobrego handlowca powinna charakteryzować: samodzielność, dobra organizacja czasu i pracy, dyspozycyjność, komunikatywność, odporność na stres, znajomość języków obcych oraz najważniejsze – dogłębna wiedza na temat sprzedawanego produktu oraz oferowanych usług.

Największe wyzwania związane z pracą jako przedstawiciel handlowy

Głównym wyzwaniem, związanym z tym zawodem, jest ogólna presja, która wynika z charakterystyki pracy handlowca. Przedstawiciel handlowy większość czasu spędza poza biurem, często daleko od miejsca zamieszkania. Z tego powodu może się zdarzyć, że będzie przyjeżdżał do domu jedynie w weekendy. Nie jest to zawód dla osób mających zamiar pracować w stałym wymiarze godzin (od 8:00 do 16:00). Trzeba się jemu poświęcić, bo tylko wtedy będzie można osiągnąć satysfakcjonujące wyniki sprzedaży.

Drugą kwestią, która może przyczyniać się do stresu, jest presja czasu. Przedstawiciel handlowy ma wyznaczony termin, do którego musi nawiązać współpracę z wymaganą liczbą klientów. Jest to o tyle ważne, że znaczna część pensji przedstawiciela handlowego pochodzi z prowizji. Jeśli nie uda nam się pozyskać nowego kupującego, to zostaniemy przy podstawowym wynagrodzeniu. Pomijając fakt, że nie spełnimy oczekiwań pracodawcy, przez co możemy zostać zwolnieni z pracy.  

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Wysokość pensji przedstawiciela handlowego jest uzależniona od kilku czynników. Są to: miejsce pracy, branża firmy dla której pracujemy oraz staż pracy. Podstawowe wynagrodzenie handlowca składa się pensji oraz prowizji za sprzedaż. Średnia wysokość pensji oscyluje w granicach 4000 zł. Do tego warto doliczyć prowizję, która może wynosić od 20% do nawet i 40% dodatkowej wypłaty.

W województwie mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim, dolnośląskim i pomorskim przedstawiciel handlowy zarabia w przedziale od 4 do 8 tys. Na wyższym szczeblu są to kwoty sięgające kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, choć trudno o zamknięcie w konkretnych widełkach. Niestety, w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim czy podkarpackim zarobki przedstawiciela handlowego są nieco niższe. Najczęściej szacuje się je na wysokość 3,5-5 tysięcy brutto.

Dlaczego warto pracować jako przedstawiciel handlowy?

Do głównych zalet zawodu przedstawiciela handlowego należą przede wszystkim zarobki. To one zachęcają większość osób do rozpoczęcia pracy. Innym atutem jest nienormowany czas pracy, który dla wielu może okazać się niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem, wymagającym jednak sporo dyscypliny. Kolejną kwestią są podróże, w szczególności gdy zasięg sprzedaży handlowca przekracza granice województwa czy państwa, dzięki którym można odwiedzać najpiękniejsze zarobki. Praca jako przedstawiciel handlowy to jedna ciekawszych propozycji dla wszechstronnie uzdolnionych osób, ze smykałką do handlu.

autor: Karolina Kwiatek we współpracy z Partnerem - GoWork.pl

fot. Alexander Suhorucov z Pexels.com

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Certyfikaty w branży IT to klucz do sukcesu pracowników i pracodawców [fot. Pixabay]

Certyfikaty w branży IT to klucz do sukcesu pracowników i pracodawców

Praca
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 12:29
Liczba specjalistów na rynku maleje, co stanowi niemały problem dla firm, które ich zatrudniają. W dzisiejszych czasach pracownicy oprócz stabilnej posady poszukują też możliwości rozwoju. Sprawdźmy, jaka w tym wszystkim jest rola certyfikatów!

Zobacz również