Wręczanie nagród odbyło się w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, 3 grudnia, podczas XIII edycji Międzynarodowej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND, odbywającej się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Statuetkę odebrała Pani Alicja Królczyk z oddziału dla niewidomych.
IDOLE przyznawane są w pięciu kategoriach: media, idol środowiska, urząd, edukacja oraz firma/instytucja, a brać udział w otwartym internetowym głosowaniu mogą wszyscy zainteresowani. Biblioteka Raczyńskich została doceniona za dostosowanie całego budynku przy Al. Marcinkowskiego do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku (udźwiękowione stanowiska komputerowe, powiększalniki w czytelni, linie naprowadzające i tablice tyflograficzne) oraz profesjonalną pomoc bibliotekarzy, pracujących z czytelnikami niewidomymi. Na 518 głosów oddanych na siedemnaście instytucji zgłoszonych w tej kategorii, 169 głosujących wybrało Bibliotekę Raczyńskich.
Oddział dla niewidomych w Wypożyczalni Biblioteki Raczyńskich:
Od lipca 2013 roku, z chwilą otwarcia nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich przy Al. Marcinkowskiego 23/24, funkcjonująca wcześniej osobno filia dla niewidomych i niedowidzących została wcielona do głównej Wypożyczalni. Oferujemy tu dwa stanowiska do obsługi czytelników z dysfunkcją wzroku, dwa komputery dla czytelników niewidomych i słabowidzących z programem mówiącym i powiększającym oraz powiększalniki i urządzenia skanujące i czytające tekst.
Kontynuujemy zarówno współpracę z Wielkopolskim Klubem Turystycznym Niewidomych
i Słabowidzących „Razem na szlaku”, jak i działalność edukacyjną: nadal organizujemy lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży pełnosprawnej, prelekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi. Pod koniec 2013 roku wypożyczalnia dla niewidomych zaczęła organizować filmowe seanse z audiodeskrypcją, w ramach których niewidomi i słabowidzący mogli poznać dziewięć filmów.
Od 25 lat wraz ze zmieniającą się technologią, Biblioteka Raczyńskich gromadzi i udostępnia książki dla niewidomych. W 2014 roku naszym trzystu dziewięciu zarejestrowanym czytelnikom udostępniliśmy blisko dwadzieścia tysięcy książek, z czego niewielki procent to Braille. Dziś nasi czytelnicy przynoszą własne nośniki w celu nagrania im książek: karty pamięci CF, SD, pen-drive’y, płyty CD. Z księgozbioru mogą korzystać osoby posiadające orzeczenie z tytułu niepełnosprawności wzrokowej, dysleksji i seniorzy z orzeczonym stopniem dysfunkcji wzroku.
KSIĘGOZBIÓR:
Książki BRAILLE’A 522 tytuły
Książki w formacie Czytak 4030 tytułów
Książki w formacie DAISY 1921 tytułów