Newsello.pl

Studenci Politechniki Łódzkiej tworzą Turbiny z GUSTEM

Studenci budują małą turbinę na najważniejszy europejski konkurs rozgrywany w tej dziedzinie. International Small Wind Turbine Contest (SWT) organizowany jest w lipcu 2016 roku przez holenderską uczelnię NHL University of Applied Sciences.
Turbiny z GUSTEM
Turbiny z GUSTEM

Projekt GUST (Generative Urban Small Turbine) został uruchomiony w październiku 2015 przez studentów Wydziału Mechanicznego. Jak o sobie mówią - Jesteśmy grupą osób, które chce w realny sposób przyczynić się, nie tylko do rozwoju mikro-energetyki wiatrowej, ale także do rzeczywistego wdrażania innowacyjnych pomysłów w życie.

W konkursie SWT biorą udział zespoły z najlepszych ośrodków naukowych w Europie specjalizujących się w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, między innymi z Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Jak podkreślają studenci z PŁ - Głównym celem konkursu jest wyłonienie rozwiązania, które może zostać bezpośrednio wprowadzone na rynek, dlatego punktowane są: bezpieczeństwo, adaptacja w terenie zurbanizowanym, optymalizacja kosztów oraz pełna dokumentacja techniczna potrzebna do produkcji. Zespół projektu GUST spełnił wysokie wymagania konkursu i zakwalifikował się do elitarnego grona 6 finalistów.

- Nasz model turbiny z poziomą osią obrotu oraz średnicą wirnika 1,6 m otrzymał wysokie noty od komisji. W lipcu zbudowana przez nas turbina przejdzie liczne badania w tunelu aerodynamicznym Uniwersytetu Technicznego w Delft. W ostatnim dniu konkursu będziemy prezentować nasz projekt przed publicznością i ekspertami od wiatrowej energii – opowiadają studenci.

Studenci cały czas intensywnie pracują nad optymalizacją i budową modelu. Są zdeterminowani, aby w Holandii wygrać. To kolejny zespół z Politechniki Łódzkiej, który ma ambicje, potencjał i wiarę, że – jak mówią jego członkowie - nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli jest pomysł, kilka szalonych głów i ogromny entuzjazm.

Liderem kilkunastoosobowego zespołu jest Sebastian Dziomdziora, student I roku na kierunku Advanced Mechanical Engineering (studia drugiego stopnia prowadzone w Centrum Kształcenia Międzynarodowego). Pracę zespołu wspierają młodzi pracownicy naukowi: dr inż. Maciej Karczewski, mgr inż. Michał Lipian, mgr inż. Piotr Wiklak z Instytutu Maszyn Przepływowych.

Dodatkowe informacje o projekcie:
- strona internetowa GUST Project: http://www.gust.p.lodz.pl/index.php/pl/
- fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/GUST-Project-1703543309902415/?fref=ts

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

nauka języka obcego

Sposoby na skuteczną naukę języka obcego

Nauka
piątek, 19 kwietnia 2024, 10:25
Wielkimi krokami zbliżają się matura oraz sesja, podczas której uczniowie i studenci mierzą się ze zdaniem egzaminów m.in. z języka obcego. Panikujesz, że nie zdasz? Spokojnie!

Zobacz również