Tradycyjne metody nauczania nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Bardzo często okazuje się, że po zdaniu egzaminu dojrzałości lub obronieniu pracy licencjackiej czy magisterskiej absolwenci nie potrafią biegle posługiwać się językami, których uczyli się w szkołach i na uczelniach. Jak wynika z badania TNS Polska 44% Polaków nie posługuje się żadnym językiem poza ojczystym.
Pomimo szczerych chęci wiele osób nie ma odpowiednio dużo wolnego czasu, żeby nauczyć się języków, które są obecnie kluczową umiejętnością wymaganą przez większość pracodawców. Z myślą o tych osobach Education First, firma specjalizująca się w organizowaniu zagranicznych kursów językowych, przygotowała zestawienie aplikacji na smartfony, które w różny sposób pomagają te zaległości w wolnej chwili nadrobić.
Aplikacja dla zabieganych
Powtarzanie słówek jest kluczowe podczas nauki języków, ale również czasochłonne. EF English Bite to darmowa aplikacja, dzięki której wystarczy 5 minut nauki dziennie, żeby zapamiętać 30 zwrotów miesięcznie i poprawić umiejętność słuchania, czytania i mówienia w języku angielskim. Aplikacja dba o to, żeby jej użytkownik nie zapomniał tego, czego zdążył się już nauczyć. Jej system został zaprogramowany w oparciu o wyniki badań naukowych, które dotyczą tego, jak mózg przechowuje informacje. EF English Bite można pobrać na Iphone’y.
Ucz się poprzez zabawę
Memrise jest aplikacją łączącą naukę z zabawą poprzez gry pamięciowe, które pozwalają na osiągnięcie bardzo dobrych efektów. Sposoby nauki za pomocą tej aplikacji badane są przez Uniwersytet Londyński. Umożliwia ona podszkolenie się z ponad 200 języków. Aplikacja jest interaktywna i motywuje do nauki poprzez rywalizację, ponieważ umożliwia porównywanie wyników poszczególnych zadań z wynikami znajomych. Memrise śledzi postępy językowe i przypomina o powtarzaniu słówek. Najważniejsze są jednak grafiki, które tworzone są przez jej użytkowników. Mają one na celu przyśpieszenie zapamiętywania przez skojarzenia. Aplikację można pobrać za darmo na smartfony z systemami Android oraz iOS.
Aplikacja dla osób o różnym stopniu zaawansowania
Aplikacja eTutor uczy języka angielskiego już ponad czterysta tysięcy osób posiadających smartfony z systemem Android. Można za jej pośrednictwem skorzystać z 370 lekcji na poziomach zaawansowania od A1 do C2. Nauka przez tę aplikację odbywa się za pomocą filmów wideo, dialogów nagranych przez brytyjskich i amerykańskich lektorów oraz interaktywnych ćwiczeń i gier językowych, które urozmaicają uczenie się języka angielskiego. Aplikacja posiada multimedialny słownik Diki z ponad 172 000 słówek i zwrotów z nagraniami. Można z niej korzystać zarówno w trybie online jak i offline.
Egzotycznych języków też można nauczyć się przez telefon
Za pomocą aplikacji Babbel można uczyć się kilkunastu języków, zarówno tych najpopularniejszych jak i bardziej egzotycznych. Aplikacja oferuje kursy językowe, pakiety słownictwa, ćwiczenia w pisaniu i w mówieniu. Można również bezpłatnie ją przetestować wybierając jeden z sześciu darmowych kursów tematycznych. Babbel przeznaczony jest zarówno dla osób zaczynających naukę, jak również dla tych, którzy chcą podszkolić swoją znajomość języka. Jej zaletą jest fakt, że można zapisywać postępy w nauce na serwerze, dzięki czemu kursy możemy kontynuować na dowolnych urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS.
Nie zapominaj o gramatyce
Aplikacja Practice English ułatwia przyswojenie zasad gramatyki i budowy zdań w języku angielskim. Praktyczne zadania i ćwiczenia wyjaśniają zarówno te najprostsze jak i najtrudniejsze zagadnienia gramatyczne. Aplikację można pobrać za darmo na smartfony z systemem Android.
Naucz się angielskich idiomów
Dla osób mających kłopot z zapamiętaniem angielskich idiomów, przydatna może okazać się aplikacja English Idioms Illustrated, która w przystępny i zabawny sposób pomaga je zapamiętać. Dzięki niej można poznać nie tylko znaczenie idiomów, ale także historię i najczęstsze przykłady ich występowania. Aplikacja dostępna jest wyłącznie na urządzenia firmy Apple.
- Zaletą nauki poprzez aplikację mobilną jest to, że można uczyć się zazwyczaj wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do internetu, a część z aplikacji pozwala również na naukę offline. Wystarczy nam smartfon i chwila wolnego czasu. Aplikacje mobilne są coraz popularniejsze nie tylko pod względem nauki języków. Z danych „Digital In 2016”, które opublikował portal wearesocial.com wynika, że przeciętny Polak korzysta z internetu mobilnego ponad godzinę dziennie – mówi Sylwia Rogalska, Country Product Manager Education First w Polsce, firmy, która specjalizuje się w nauczaniu języków obcych.
Uczenie się języków w dorosłym wieku wpływa na nasz mózg – twierdzą naukowcy. Tylko jak to robić?
Z badań wynika, że osoby, które zaczynają uczyć się języka obcego później niż w wieku nastoletnim, wykazują poprawę w zakresie funkcji poznawczych.