Newsello.pl

Trwają zapisy na Żydowski Uniwersytet Otwarty

Do 30 września każdy może zapisać się na kolejny semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. Tematem przewodnim semestru zimowego 2016/2017 jest Pamięć.
Centrum Kultury Jidysz
Centrum Kultury Jidysz

Program obejmuje 70h akademickich zajęć uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne. Wykłady odbywają się w środy w godzinach 17.30-20.30 i prowadzone są przez wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy. Studenci UW po zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich. Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Temat przewodni semestru zimowego 2016/2017: Pamięć
Dużo mówi się dziś o potrzebie pamiętania i upamiętniania, ale co to tak naprawdę znaczy? W trakcie zajęć przyjrzymy się różnym aspektom związanym z żydowską pamięcią i postpamięcią. Prześledzimy koncepcje pamięci w perspektywie filozoficznej, psychologicznej i społecznej. Poruszymy kwestię roli literatury i sztuki jako mediów pamięci oraz zastanowimy się nad znaczeniem archiwów i gromadzenia dokumentów historycznych. Przyjrzymy się także różnym praktykom związanym z upamiętnianiem historii żydowskiej zarówno w przestrzeni miejskiej jak i w dyskursie publicznym.

Wybitni wykładowcy
Wśród wykładowców znajdą się między innymi: dr Joanna Nalewajko-Kulikov (IH PAN), dr Magdalena Saryusz-Wolska (UŁ), dr Mateusz Skrzeczkowski (Uniwersytet SWPS), dr hab. Roma Sendyka (UJ), mgr Jakub Majmurek („Krytyka Polityczna”), dr Joanna Ostrowska (Gender Studies UW).

Jak się zapisać
Zapisać może się każdy zainteresowany tematem, a dodatkowo studenci UW po zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich. Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go drogą elektroniczną na adres: jidysz@shalom.org.pl do dnia 30 września 2016. Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej informacji: jidyszland.pl/zuo/

O Żydowskim Uniwersytecie Otwartym:
Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury, sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zagranicy, a grono współpracujących wykładowców jest regularnie poszerzane. Każdy semestr obejmuje inną tematykę, np. literaturę, teatr, muzykę, sztukę, judaizm itd. Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia!

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

nauka języka obcego

Sposoby na skuteczną naukę języka obcego

Nauka
piątek, 19 kwietnia 2024, 10:25
Wielkimi krokami zbliżają się matura oraz sesja, podczas której uczniowie i studenci mierzą się ze zdaniem egzaminów m.in. z języka obcego. Panikujesz, że nie zdasz? Spokojnie!
25-lecie UWM Fot: Materiały organizatora/UWM

Jubileusz UWM: czekamy z niecierpliwością na 25-lecie istnienia

Nauka
wtorek, 02 kwietnia 2024, 16:39
W 2024 roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi 25-lecie istnienia. Od początku roku akademickiego uczelnia celebruje zapowiedź jubileuszu, największe atrakcje zaplanowano jednak na początek czerwca.

Zobacz również