Newsello.pl

Zasady efektywnej nauki - jak się uczyć, aby się nauczyć

Kiedy nauka nie przynosi efektów łatwo jest się zniechęcić i zaniechać nauki, tymczasem warto jest zastanowić się dlaczego tak się dzieje.
Zasady efektywnej nauki - jak się uczyć, aby się nauczyć
Zasady efektywnej nauki - jak się uczyć, aby się nauczyć

W nauce najbardziej irytującym momentem jest sytuacja, kiedy weryfikujemy swoją wiedzę i niestety nie dostrzegamy postępów, mimo poświęconego czasu i wysiłku. Kiedy nauka nie przynosi efektów łatwo jest się zniechęcić i zaniechać nauki, tymczasem warto jest zastanowić się dlaczego tak się dzieje. W zdecydowanej większości przypadków osób, którym nauka „nie idzie” winę ponosi metoda nauki, warunki nauczania, nie zaś brak zdolności, systematyczności i pracy. Efektywna nauka to marzenie wielu z uczniów, niezależnie od tego jakiego przedmiotu się tyczy. Ucząc się zarówno matematyki, fizyki, historii jak i francuskiego zależy nam na efektach, bo po to się uczyć, skoro mielibyśmy się niczego nie nauczyć. Aby zyskać na efektywności nie warto bazować na uniwersalnych metodach i pomocach dydaktycznych, za to warto zainwestować w rozpoznanie własnych słabych i mocnych stron, dzięki którym możemy uczyć się szybciej, milej i skuteczniej. Dopasowując formę nauki, jej tempo do własnych możliwości możemy posuwać się do przodu i cieszyć się efektami. Nie zawsze są one spektakularne, takie jak u koleżanki czy sąsiada, ale lepsze takie niż żadne. Również kiedy wiemy, że mamy określone problemy z nauką, dysfunkcje, cechuje nas oporność w pojmowaniu języków obcych, czy przedmiotów ścisłych warto jest zadbać o indywidualizację procesu dydaktycznego zapewniając sobie optymalny sposób nauki, unikalny wyłącznie dla nas, na nasze potrzeby. Jeśli szukasz korepetycji z chemii w Warszawie to zapraszamy na stronę https://preply.com/pl/warszawa/korepetycje-z-chemia, gdzie szybko wybierzesz najlepsze i najciekasze korepetycji z chemii pod względem kosztów i lokalizacji w Warszawie. Kilka zasad efektywnej nauki:

Pierwszą z zasad efektywnej nauki jest jej zorganizowanie

Właściwy plan ze wskazaniem celu nauki umieszczonego w miejscu i czasie pozwala dokładniej rozplanować nasze działania. Zaplanowanie materiału z podziałem na mniejsze partie pozwala mieć wszystko pod kontrolą cały czas, w dodatku organizować powtórki, które ukazują postępy i braki w edukacji. Co więcej mając przed sobą harmonogram nauki jesteśmy w stanie ocenić jak wiele za nami, a ile jeszcze przed nami. To doskonały sposób na naukę języka obcego, jak i przedmiotów ścisłych. Jest to idealne rozwiązanie na powtórkę i przygotowanie się do matury, egzaminu państwowego. Plan nauki umożliwia także usystematyzowanie wiedzy wedle określonego porządku, w zgodzie z prawidłami dydaktyki. Pod kątem metodycznym wiele zagadnień winno być poznawane w określonej kolejności, by mogły być zrozumiane i nie przysparzały trudności w nauce.

Kolejną z zasad efektywnej nauki jest systematyczność w nauce

Wiąże się ona z kolejną zasadą jaką jest motywacja i jej stałe, permanentne pielęgnowanie. O systematyczność można zadbać na wiele sposobów. Własnymi siłami, jak również z pomocą aplikacji mobilnych wymuszających sięgniecie po wiedzę każdego dnia lub nawet kilka razy dziennie, jak i poprzez kontakt z nauczycielem, zajęcia w grupie, korepetycje indywidualne. Szczególnie te ostatnie zapewniają szczególna mobilizacje do nauki. Najlepszym sposobem na zmotywowanie się do pracy są widoczne postępy w nauce i przybliżanie się do celu, osiąganie celów pośrednich, cząstkowych. Dosłownie każdy sukces dodaje nam skrzydeł. Jeśli uczęszczamy na korepetycje zadaniem korepetytora jest wspieranie naszej motywacji, jej podsycanie. Jeśli o motywację dbamy samodzielnie warto jest dostrzegać nawet najmniejsze sukcesy, zaś porażką się nie przejmować, bowiem każda porażka rodzi wyzwanie jej pokonania, a z każdym wyzwaniem rośniemy w siłę. Teraz już wiesz czemu tak często można znaleźć ogłoszenia w stylu szukam korepetycji chemii w Warszawie. Ten sposób nauki to optymalny sposób dla każdego. Wbrew pozorom to opcja dla zdolnych ponadprzeciętnych, jak i średniaków czujących się pewniej dzięki korepetytorowi. Korepetycje mają szczególną rolę w edukacji osób mających problemy z nauką.

Swoją motywację wspierać można również poprzez rywalizację

Czyli porównywanie się z innymi. Temu sprzyja zrzeszanie się w grupy tematyczne, fora dyskusyjne poświęcone określonemu przedmiotowi. Mając odpowiednią motywację do nauki możemy pokonywać coraz trudniejsze zadania, jak również poszerzać swoją wiedzę bezinteresownie wykraczając również poza założony program nauki. Nauka w grupie ma swoje plusy i minusy, niemniej warto wzbogacić proces nauki indywidualnej o kontakt z innymi, by skorzystać z doświadczeń innych, by móc się pożalić i pochwalić swoim sposobem na opanowanie materiału.

Efektywności w nauce sprzyja zarówno metoda nauczania jak i warunki w jakich naukę pobieramy.

Wbrew pozorom nie jest bez znaczenia ani miejsce, w którym się uczymy, ani też pora dnia, dzień tygodnia w jaki odbywają się zajęcia. By uzyskać pożądane efekty nauczania warto jest uczyć się wtedy, kiedy nasz mózg ma największą energię, ale jednocześnie może się skupić na nauce. ą o koncentrację, ale i swobodę możemy przyspieszyć proces przyswajania wiedzy. Podobnie oferując umysłowi wiedzę w postaci rozrywki możemy przyspieszyć naukę i tym samym zwiększyć efektywność. Jeśli cenimy sobie prywatność uczyć się powinniśmy w samotności, w domu, w bezpiecznym otoczeniu, znanym i lubianym, z którym jesteśmy zżyci. Jeśli zaś dom nas rozprasza warto wyjść poza niego, być może na łono natury? Czemu nie skoro korepetycje dostępne są online a podręczniki zmieścimy na flash drive'ie. W zależności od swoich upodobań istotne znaczenie może mieć to kiedy i gdzie się uczymy. Dopasowując naukę do preferencji swego umysłu osiągnąć możemy o wiele więcej niż przeciwnie wpasowując się w określony grafik zajęć wbrew sobie.

Jedną z kardynalnych zasad efektywnej nauki jest maksymalizacja nauki przy okazji, w postaci rozrywki.

Ucząc się spędzając czas tak jak lubimy, realizując swoje hobby możemy połączyć przyjemność z pożytecznym walorem edukacyjnym. Nie zawsze jest to możliwe i proste do zrealizowanie, jednak warto jest spróbować. Nauka przy tak zwanej okazji nie powoduje uczucia wysiłku, często jest niepostrzeżona dając rewelacyjne efekty bez presji czasu, stresu i poczucia trudu włożonego w naukę. Niemniej jeśli nauki nie da się połączyć z ulubionymi zajęciami warto jest uatrakcyjnić naukę na tyle, by była dla nas jak najmniej nudna i uciążliwa.

Efektywności nauce dodają przykłady, stąd tak ważne jest osobiste doświadczenie. W przypadku nauki języków obcych jest to kontakt z językiem, konwersacje  z native speakerami, wyjazd zagraniczny,  w przypadku matematyki obliczenia i zadania z przykładami z życia zaczerpniętymi. Polecamy też artykuł na http://www.edukuj.pl/5-zasad-jak-uczyc-sie-aby-mozg-pochlanial-100-nauki.html Własne doświadczenia pozwalaj zapamiętać skutecznie, trwale wiedzę zdobytą w praktyce. Nie zawsze można ja zdobyć przeprowadzając doświadczenie, jednak warto jest szukać zastosowań w życiu danych praw, pojęć, zjawisk. Poprzez skojarzenie z rzeczywistą sytuacją znacznie łatwiej jest nam zapamiętać teorię, która niewiele nam mówi. Zrozumieniu pewnych prawideł sprzyja zobaczenie ich w praktyce, w życiu, co często nie jest trudne, bowiem nie zdajemy sobie sprawy iż ważne w świecie fizyki, chemii i biologii, czy matematyki zjawiska otaczają nas w życiu codziennym.

Autor: Preply, 2016, nauka chemii, matematyki czy fizyki to żaden problem. Wejdź na stronę www Preply -> wybierz nauczyciela i zacznij naukę już teraz!

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

nauka języka obcego

Sposoby na skuteczną naukę języka obcego

Nauka
piątek, 19 kwietnia 2024, 10:25
Wielkimi krokami zbliżają się matura oraz sesja, podczas której uczniowie i studenci mierzą się ze zdaniem egzaminów m.in. z języka obcego. Panikujesz, że nie zdasz? Spokojnie!

Zobacz również