Newsello.pl

Staż w IT drogą do sukcesu

Wszystkie drogi prowadzą do IT? W ciągu najbliższych lat prawdopodobnie będziemy obserwować właśnie taki trend. Prognozy specjalistów na temat rynku pracy nie pozostawiają złudzeń – programiści w najbliższym czasie nadal będą mieć ofert pod dostatkiem.
Staż w IT drogą do sukcesu
Staż w IT drogą do sukcesu

Comarch tylko w ubiegłym roku stworzył blisko 800 nowych miejsc pracy, a inni gracze branży IT również w tym czasie nie próżnowali.

Krakowski producent oprogramowania co roku prowadzi także trzymiesięczny wakacyjny staż. Właśnie ruszyła jego kolejna edycja. Rekrutacja potrwa do 21 kwietnia. Na studentów czeka 300 miejsc w oddziałach firmy w całej Polsce. Aby wziąć udział w stażu należy odwiedzić stronę www.staz.comarch.pl i wysłać swoje zgłoszenie.

Programowanie nie jest co prawda wiedzą tajemną, ale jej zdobycie wymaga od studenta nie tylko zaangażowania w zajęcia na uczelni, lecz również poszerzania kompetencji na własną rękę. Od jakiegoś czasu coraz większa liczba pracodawców w branży nie wymaga, by potencjalny kandydat na stanowisko młodszego programisty studiował informatykę. Kierunki pokrewne, takie jak automatyka i robotyka, elektrotechnika, elektronika, telekomunikacja i inne, to dobry fundament do samodzielnej nauki.

Jak zacząć karierę w branży IT?
- Pracodawcy z branży IT coraz częściej poszukują kandydatów, którzy mają już za sobą określone doświadczenia zawodowe. Dlatego warto się o nie postarać jeszcze podczas studiów. Niezbędne na rynku pracy kompetencje oraz wiedzę można nabyć właśnie podczas staży. Warto je wybrać z głową, gdyż pierwsze kroki w zawodzie nie tylko pomagają w poznaniu specyfiki działania organizacji, ale mogą również wpłynąć na nasz wybór konkretnej ścieżki zawodowej. – twierdzi Jacek Krajewski, Personal Branding Partner i trener w Lightness

Jeśli szuka się sprawdzonej, ale niekoniecznie łatwej ścieżki do zostania programistą, można zdecydować się na udział w stażu organizowanym przez którąś z firm skłonnych do dzielenia się swoim doświadczeniem. Większość producentów oprogramowania IT z chęcią oferuje studentom praktyczną naukę już po drugim roku studiów. Oczywiście wymogiem jest przynajmniej teoretyczna znajomość podstaw wybranych technologii.

- W Comarch już po raz 14. organizujemy wakacyjny program stażowy. W tym roku w naszych polskich oddziałach zamierzamy przyjąć 300 stażystów. – mówi Krzysztof Flak, koordynator programu stażowego w Grupie Kapitałowej Comarch. Obok programistów staż podejmą także przyszli inżynierowie systemów wbudowanych oraz studenci zainteresowani zagadnieniami związanymi z administracją serwerami i sieciami.

Branża IT już dawno pozbyła się wizerunku pracodawców wyzyskujących studentów i traktujących ich jak darmową siłę roboczą. Niemal każdy staż dla młodych programistów jest płatny. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Pracodawcom w IT zależy, by student otrzymywał wynagrodzenie, ponieważ podczas stażu często pracuje nad realnym komercyjnym rozwiązaniem czy produktem.

- Chcemy, aby nasi stażyści mieli okazję bardzo dokładnie przyjrzeć się pracom przy tworzeniu oprogramowania dla klienta biznesowego. W tym celu z prowadzonych dla naszych klientów projektów, wydzielamy część zadań, które realizują studenci pod nadzorem doświadczonego pracownika. To najlepszy sposób, aby zrozumieć, jak wygląda w praktyce praca programisty – dodaje Flak.

Powierzanie studentom komercyjnych projektów ma swój cel. Firma po 3 miesiącach płatnego stażu i pracy w realnych biznesowych warunkach często widzi w studencie przyszłego pracownika. Jeśli jest taka możliwość – najchętniej pełnoetatowego.

- Wielu studentów po stażu w Comarch decyduje się na kontynuacje kariery w naszej firmie. Od kilku lat liczba ta utrzymuje się na poziomie 70%. Jeśli studiują dziennie, możemy zaoferować im elastyczny czas pracy oraz część etatu, aby praca nie kolidowała z zajęciami na uczelni - mówi Karolina Strzelczyk, zastępca dyrektora Działu Personalnego, Comarch.

Od stażysty do prezesa?
Staż to nie tylko początek pełnoetatowej pracy w IT. Branża zna historie ścieżek kariery od stażysty do wiceprezesa czy dyrektora. Często ścieżkę tę przebyć można w czasie krótszym niż w innych gałęziach rynku pracy. Jest to jeszcze jeden powód, aby wybrać programowanie jako swoją drogę zawodową.

Tak właśnie stało się w przypadku Marcina Dąbrowskiego – stażysty w 2003 roku, a obecnie wiceprezesa zarządu i szefa sektora Telekomunikacja w Comarch SA - Staż to świetny pomysł przede wszystkim dlatego, że jest idealną metodą, by jeszcze przed rzeczywistym wejściem na rynek pracy poznać oczekiwania pracodawcy. Trudno jest zacząć pełnoetatową pracę po studiach, bez żadnej praktycznej wiedzy. Kiedy ja aplikowałem na staż do Comarch tego typu program nie był w ogóle czymś tak powszechnym jak obecnie. Dla studentów było to coś bardzo świeżego, również ze względu na dostęp do sprzętu znacznie lepszego niż na uczelni. Osobiście od razu byłem nastawiony na to, że staż w Comarch będzie dla mnie początkiem pracy w branży IT i moje oczekiwania zostały spełnione – wspomina.

Rekrutacja online na wakacyjny staż IT w Comarch trwa jeszcze do 21 kwietnia. Więcej szczegółów oraz formularz aplikacyjny znaleźć można na stronie internetowej www.staz.comarch.pl

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również

Dachser kształci młodych logistyków
Praktyki i staże
poniedziałek, 09 października 2017, 14:08

Dachser kształci młodych logistyków

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, rozwija autorski program stażowy...