Newsello.pl

Wyposażenie biura - najważniejsze trendy wnętrzarskie w 2019 roku

Przyjazne i funkcjonalne biuro może nie tylko zainteresować nowych pracowników, ale także zatrzymać obecną kadrę.
Wyposażenie biura
Wyposażenie biura

Zmieniający się rynek pracy, często określany rynkiem pracownika, zmienił podejście do projektowania biurowców, które są nie tylko miejscem pracy, ale także przestrzenią, w której zatrudnieni mogą swobodnie wchodzić w interakcję i czuć się komfortowo. Przyjazne i funkcjonalne biuro może nie tylko zainteresować nowych pracowników, ale także zatrzymać obecną kadrę i związać ją na dłużej z pracodawcą.

Krytyka open space'ów

Popularne jeszcze do niedawna open space’y dziś powoli odchodzą do lamusa. Co prawda, nadal można spotkać je w wielu biurach, ale pracodawcy coraz częściej z nich rezygnują, ponieważ ich krytyka nie pozostawia złudzeń – pracownicy nie chcą pracować w takich miejscach. Jak pokazują badania, zatrudnieni w biurach z otwartymi przestrzeniami odczuwali dyskomfort związany z inwigilacją, większym hałasem, brakiem możliwości skupienia się na zadaniach czy większym rozdrażnieniem. Oczywiście trend ten nie oznacza powrotu do wydzielonych biur i izolowania od siebie pracowników. Architekci oraz projektanci szukają przyjaźniejszych rozwiązań, dzięki którym każdy pracownik będzie mógł znaleźć miejsce ciche i spokojne, sprzyjające pracy, ale także w razie potrzeby nie czuć się oddzielonym od reszty zatrudnionych. Kontakty oraz interakcja między pracownikami to jeden z elementów wpływających na ich efektywną pracę.

Biuro dopasowane do specyfiki branży

Elastyczne przestrzenie, które dopasowują się do aktualnych potrzeb pracowników to priorytet dla współczesnych pracodawców. Jak je osiągnąć? Poprzez liczne przesuwane meble, zestawy modułowe, które dowolnie można przestawiać, przesuwane ścianki czy ruchome oświetlenie oraz ekrany. Takie rozwiązania umożliwiają nie tylko pracę grupową oraz indywidualną, ale także organizowanie spotkań np. z klientami, telekonferencji czy kreatywnych sesji działów. Taka przestrzeń nie tylko wpływa na jakość wspomnianych wydarzeń, ale także samopoczucie pracowników – mogą być w ruchu, swobodnie komunikować się z resztą działów i nie czuć przywiązanymi do jednego biurka.

Przygotowani na nowe pokolenie

Tzw. pokolenie Z to kolejne wyzwanie dla pracodawców. Osoby te już od najmłodszych lat miały styczność z nowymi technologiami, dlatego tego samego oczekują od swojego miejsca pracy. Wymagany jest nie tylko szybki internet (np. od operatorów współpracujących z https://telewizjaswiatlowodowa.pl), ale również wszelkie udogodnienia, które umożliwiają szybszą i efektywniejszą pracę np. za pomocą urządzeń mobilnych. Standardem powoli stają się też stacje do bezprzewodowego ładowania (ze względu na coraz większą liczbę smartfonów) czy nowoczesne oprogramowania i aplikacje pozwalające na sterowanie innymi elementami wyposażenia biur.

Ekologiczne biura

Pracodawcy poza organizowaniem dla pracowników przestrzeni sprzyjających zarówno pracy indywidualnej, jak i grupowej, muszą też pamiętać o tworzeniu miejsc pracy w zgodzie z ekologią. Polega to nie tylko na tworzeniu tzw. zielonych budynków (zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa), ale też urządzaniu wnętrz z myślą o roślinności. Kwiaty przełamują surowość ścian oraz betonu i tym samym dodają przytulności pomieszczeniom. Co więcej, kolor zielony ma pozytywny wpływ na samopoczucie, a drzewa, kwiaty doniczkowe, wysokie rośliny wolnostojące czy całe ściany z roślinności sprawiają, że w biurze można poczuć się nieco jak w domu. Taka atmosfera z pewnością sprzyja efektywnej pracy.

Artykuł Partnera

fot. fotolia.com

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również