Programista jak piekarz
W szybko zmieniającym się świecie nowych technologii, zapotrzebowanie na programistów wciąż rośnie. To efekt komputeryzacji kolejnych dziedzin życia. Niegdysiejsze gadżety stają się podstawowym wyposażeniem domu, odkrycia naukowe także wymagają zaawansowanych prac programistycznych. Zmiany te widać szczególnie w sektorze medycznym, gdzie nawet opiekę lekarską w coraz większym stopniu wspierają zdalne urządzenia elektroniczne. Pojawiające się nowe sprzęty wymagają oprogramowania, a więc zaangażowania całych zespołów specjalistów. Ale czy za 10 lat automaty nie wyręczą także samych programistów w pisaniu kodu? Na razie branża się tego nie obawia, chociaż trudno przewidzieć, jak będzie to wyglądać w jeszcze dalszej perspektywie czasowej.
- Można spodziewać się większego stopnia automatyzacji przy generowaniu kodu. Będzie on analizowany przez programy. Programista, przystępując do pracy, będzie otrzymywał wykaz propozycji rozwiązania tych mniej skomplikowanych problemów – prognozuje Paweł Borysewski – Być może wcale nie będzie konieczności pisania kodu. Wzrośnie zapotrzebowanie na analityków i managerów, którzy będą jedynie definiować scenariusze biznesowe. Dopiero odpowiednie algorytmy będą generować kod bez udział pracownika. Być może zawód jako taki przestanie istnieć, a jedynie wąska grupa programistów będzie ulepszać najbardziej powszechne algorytmy generujące kod dla znanych problemów obliczeniowych?
Pozostaje jednak mieć nadzieję, że człowiek w procesie projektowania technologii wciąż będzie niezastąpiony.
- Skoro nadal potrzebujemy piekarzy - bo roboty nie radzą sobie z pieczeniem dobrego chleba - tak i za dziesięć lat będzie popyt na programistów tworzących wysokiej jakości oprogramowanie – odpowiada Nizio.
Co przyniesie przyszłość? No cóż… czas na zweryfikowanie tych prognoz nadejdzie w niedalekiej przyszłości. Jednak na pewno obserwacja zmian w zawodzie programisty - jako nieodłącznie powiązanego z branżą technologiczną - będzie fascynować jeszcze przez długie lata.
Kultura w biznesie. Naukowe wskazówki na sukces w negocjacjach międzynarodowych
Negocjacje z partnerami biznesowymi z różnych kultur mogą stanowić nie lada wyzwanie. Jednak dzięki najnowszym badaniom, naukowcy odkryli klucz do ich skuteczności.