Gap year to nie tylko podróżowanie i poznawanie innych kultur
Poprawienie umiejętności językowych. Gap year jest okazją do nauczenia się języka obcego lub poprawienia umiejętności językowych. Przebywanie w środowisku, które na co dzień posługuje się danym językiem, zdecydowanie najskuteczniej przekłada się na naukę języków.
Au-Pair. Osoby, które lubią dzieci, zastanawiają się nad roczną przerwą od zajęć szkolnych i nauką języka obcego, decydują się często na zagraniczny wyjazd typu Au-Pair, czyli program wymiany kulturowej. Zgodnie z założeniami programu osoba, która zostaje przyjęta przez rodzinę goszczącą jest odpowiedzialna za opiekę nad dziećmi. Poza nauką języka podczas codziennych czynności, Au-Pair powiązane jest często z kursami językowymi.
Praca i podróże. Wiele osób w ramach gap year wyjeżdża do pracy lub na zagraniczne staże, żeby zarobić pieniądze i zwiedzać kraje, w których znaleźli oferty pracy. Poza korzyściami związanymi z nauką języków, to rozwiązanie umożliwia uzupełnienie CV o wartościową pozycję.
Wolontariat. Podczas gap year młodzi ludzie decydują się także na wolontariat. Jest wiele możliwości związanych z pomocą potrzebującym. Bez względu na rodzaj pomocy, czy to praca w domu dziecka w Peru, czy budowa szkoły w Nepalu, jest wiele organizacji, które zachęcają osoby z całego świata do współpracy.
Podróż za przygodą. Osoby szukające przygody wyjeżdżają w roczną podróż po krajach, podczas której poszerzają horyzonty poznając odległe kultury i nowych przyjaciół.
Podróże kształcą. Z danych statystycznych angielskiego biura podróży STA Travel, które specjalizuje się w organizowaniu wyjazdów typu gap year, wynika, że 65% osób przed rozpoczęciem studiów lub po ich ukończeniu planuje roczną przerwę. Natomiast w Stanach Zjednoczonych niektóre uniwersytety płacą studentom, żeby ci w ten sposób wykorzystali rok przerwy przed rozpoczęciem nauki. Osoby, które zdecydowały się na gap year i konstruktywnie go wykorzystały, szybciej przyswajały nowe umiejętności, zdobywały lepszą pracę i prędzej awansowały w porównaniu do pozostałych studentów, co potwierdza badanie przeprowadzone przez Andrew Martin’a z Uniwersytetu w Sydney. U osób, które powróciły po rocznej przerwie odnotowano również większą motywację oraz zaangażowanie w naukę.
Nie ma się czego obawiać. Wiele osób obawia się, że przerwanie lub przełożenie na później nauki w szkołach wyższych na rzecz gap year, może wybić je ze szkolnego rytmu i spowodować, że nie będą chciały powrócić do edukacji. Jednak jak wskazują dane American Gap Association 90% studentów nie rezygnuje ze studiów po powrocie z „rocznej przerwy”. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że osoby, które myślą o swoim rozwoju, zdobywaniu umiejętności, doświadczeń oraz poszerzaniu horyzontów, traktują gap year jako uzupełnienie studiów, a nie ich alternatywę.
Jak przygotować się do projektowania logo?
Wzmocnienie wizerunku własnej firmy to bardzo ważny aspekt, który wpływa na powodzenie biznesu.