Newsello.pl

Giełda na wielkim ekranie - filmowa lista tradera

Rynki finansowe są fascynującym miejscem. Raz na jakiś czas dzieje się tam coś tak niezwykłego, że w końcu ląduje na wielkim ekranie. Oto pięć filmów, które powinny stać się obowiązkową “lekturą” dla każdego, kto interesuje się giełdą.
"Wilk z Wall Street"
"Wilk z Wall Street"

Obrazy te są nie tylko zwykłą rozrywką – przede wszystkim niosą ze sobą kilka bardzo ważnych lekcji.

Wilk z Wall Street (The Wolf of Wall Street)
Filmowa lista tradera nie byłaby kompletna bez “Wilka z Wall Street” – czarnej komedii o życiu i czasach Jordana Belforta. Atutem tego filmu jest nie tylko gwiazdorska obsada. “Wilk” to przede wszystkim błyskotliwa opowieść o losach jednego z najlepszych brokerów w historii Wall Street. Film rewelacyjnie obnaża ciemną stronę chciwości. Za kurtyną, na którą składają się kokaina, prostytutki i libacje alkoholowe, kryje się coraz bardziej rozbity wewnętrznie, samotny człowiek. Obok scen naprawdę zabawnych są też takie, na których doskonale widać, że w grze na giełdzie nie chodzi tylko o pieniądze. Zatem jeśli miewasz kłopot z powściąganiem swoich ambicji, obejrzyj sobie w wolnej chwili „Wilka z Wall Street”.

Spekulant (Rogue Trader)
Jeśli znasz postać Nicka Leesona – maklera odpowiedzialnego za bankructwo Barings Bank w roku 1995 – „Spekulant” z pewnością przypadnie ci do gustu. Film doskonale pokazuje, jak niebezpieczne były posunięcia głównego bohatera i tym samym staje się opowieścią ku przestrodze. Choć z jednej strony stanowi ekscytującą opowieść o tym, w jaki sposób Leeson ukrył 1,3 miliarda dolarów w stratach, to z drugiej – przedstawia smutne konsekwencje, jakie musiał ponieść za swoją lekkomyślność. Lekcja wyniesiona z tego filmu jest następująca: zarządzanie ryzykiem powinno być podstawową umiejętnością każdego uczestnika rynku. Historia Nicka Leesona doskonale to pokazuje.

Big Short (The Big Short)
Jeśli chodzi o krachy finansowe, żaden nie może równać się kryzysowi z lat 2007-2008, który doprowadził w Stanach Zjednoczonych do największej recesji od czasu Wielkiej Depresji. Przenikliwy umysł Michaela Lewisa opisał te wydarzenia w książce z roku 2010 pt. “The Big Short”. Powieść została zekranizowana pięć lat później i film otrzymał pięć gwiazdek w hollywoodzkiej A-List. Jest historią o tym, jak niewielka garstka maklerów przewidziała kryzys i udało jej się na tym wzbogacić. Choć wszyscy doskonale wiemy, jak kryzys ten się skończył, to bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę, co było jego przyczyną i jakie podejrzane procedery stworzyły jedną z największych baniek w historii. “Big Short” nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy.

Zbyt wielcy, by upaść (Too Big to Fail)
Tak samo jak “Big Short”, “Zbyt wielcy, by upaść” stanowi kronikę kryzysu finansowego z roku 2008, choć z nieco innej perspektywy. Film produkcji HBO przygląda się samym jego początkom, krótko po kryzysie kredytów hipotecznych w USA. Rozpoczyna się od upadku firmy Lehman Brothers (a w zasadzie od decyzji, by na to pozwolić…) w roku 2008, a następnie prezentuje konsekwencje tego wydarzenia dla całego przemysłu. W filmie pojawiają się niektóre z waszych ulubionych postaci giełdowych, w tym Ben Bernanke, Warren Buffet i Dick Fuld.

Ryzyko (Boiler Room)
Początkujący traderzy być może nie znają tego filmu tak dobrze, jak pozostałych tytułów z naszej listy. Jednak nie dajcie się zwieść – „Ryzyko” było naprawdę dużym wydarzeniem, gdy wchodziło na ekrany kin pod sam koniec bańki internetowej w roku 2000. Film śledzi losy dwudziestokilkulatka, który po wyrzuceniu z college’u zaczyna pracować dla jednej z największych firm maklerskich i wpada po uszy w świat korupcji. Chociaż nie znajdzie się tu żadnych odniesień do rzeczywistych wydarzeń, z pewnością jest to epicki obraz obnażający wszelkie negatywne aspekty świata finansów.[1]


[1] Alanna Byrne (August 3, 2012). “Top 10 trading movies.” Futures Mag.

Źródło: ip Dział Analiz EasyMarkets,
fot: materiały prasowe

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również