Newsello.pl

Inkubator Idei 2016 - jak przeciwdziałać mowie nienawiści

W jaki sposób najskuteczniej walczyć z naruszeniami praw człowieka, szczególnie na poziomie lokalnym? Jak stworzyć skuteczną kampanię społeczną, która może zmienić rzeczywistość?
Inkubator Idei
Inkubator Idei

Na te pytania pomagamy odpowiedzieć 24 młodym liderom/kom i aktywistom/kom z USA i Europy, którzy od końca maja w Warszawie poznają lokalne społeczne i historyczne konteksty. Wspólnie podczas międzynarodowej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action Polska nasi uczestnicy/czki, m.in. Asia z Warszawy, Aleksander z Poznania i Levke z Niemiec, Daria z Ukrainy, Carlos z Hondurasu, Angie i Andy z USA, poszukują sposobów jak pomysłowo i skutecznie przeciwdziałać różnym formom dyskryminacji i mowie nienawiści. Efektem ich pobytu w Warszawie będą internetowe kampanie społeczne. Każdy będzie mógł przyłączyć się do tych działań. Już 21 czerwca o godzinie 17.30 w Austriackim Forum Kultury będzie można zobaczyć pierwsze rezultaty ich twórczych eksperymentów podczas publicznej prezentacji, na którą serdecznie zapraszamy.

Inicjatywa pt. „Inkubator idei” rozpoczęła się w Warszawie 28 maja i potrwa do 22 czerwca. Jest to już XI edycja corocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej, którą organizuje Fundacja Humanity in Action Polska. Bierze w niej udział 24 młodych liderów/ek i aktywistów/ek pochodzących z różnych krajów, którzy studiują w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech i USA. Tegoroczna edycja została zadedykowana Ryszardowi Kapuścińskiemu, znanemu na całym świecie reportażyście. W swoich książkach Ryszard Kapuściński niejednokrotnie poruszał temat mniejszości oraz przezwyciężania podziałów pomiędzy ludźmi z różnych kręgów kulturowych, społecznych i etnicznych poprzez dialog.

Przewodnim tematem „Inkubatora idei” jest wielokulturowość i związane z tym zjawiskiem wyzwania, w szczególności mowa nienawiści wobec różnych grup mniejszościowych, a także kwestie związane z kryzysem uchodźczym w Europie. Uczestnicy i uczestniczki pogłębiają swoją wiedzę na temat praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego, demokracji, jak również uczą się przez działanie, rozwijając dzięki temu szereg umiejętności pomocnych w aktywizmie społecznym. W tym celu spotykają i dyskutują z prawie 40 liderami/kami życia społecznego i kulturalnego w Polsce: aktywistami/kami, dziennikarzami/karkami, działaczami/kami społecznymi, naukowcami/czyniami i politykami/czkami, a także członkami/kiniami sieci liderów/ek Humanity in Action w Polsce. 3 oraz 4 czerwca w Muzeum Polin wzięli także udział w konferencji „Świat pod Lupą” organizowanej przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR) i Fundację im. Heinricha Boella w partnerstwie z Fundacją Humanity in Action Polska.

Wezmą również udział w treningu z metody community organizing, które poprowadzi Tara Dickman - specjalistka w tej dziedzinie z Francji, oraz w szkoleniu o kampaniach społecznych Marka Dorobisza - jednego z creative directorów pracujących dla znanych marek medialnych. W trakcie programu grupa będzie współpracować z Forum Dialogu, Fundacją dla Wolności, Fundacją Ocalenie i Stowarzyszeniem Mierz Wysoko wykonując pracę wolontariacką na rzecz społeczności, dla których pracują te organizacje. Program został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, a partnerem instytucjonalnym jest Muzeum Polin i Menora InfoPunkt. Patronami medialnymi Inkubatora idei są portale KampanieSpoleczne.pl, a także DlaStudenta.pl

Obecnie Humanity in Action Polska wraz z międzynarodowym zespołem eksperckim w specjalizującym się w aktywizmie w Internecie inspiruje tych młodych ludzi do poszukiwania pomysłów/dobrych praktyk, jak inni skutecznie zwalczają uprzedzenia oraz dyskryminację, jak chronić wielokulturowość i w końcu jak te doświadczenia zastosować sensownie w Polsce. Na podstawie tego szkolenia aktywiści opracowują i przeprowadzą mini-kampanie społeczne w mediach społecznościowych z użyciem innowacyjnych narzędzi adresując swoje działania do młodych z całej Polski.

Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ).

Więcej informacji nt. projektu oraz działań Humanity in Action Polska znajduje się na:
www.hiapoland2016.blogspot.com  (blog współtworzony przez uczestników Inkubatora Idei)
www.humanityinaction.org
www.facebook.com/HIAPolska
Twitter: www.twitter.com/hiapl

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również