Newsello.pl

Nastolatek z Zielonej Góry wśród elitarnego grona mówców w Brazylii

Rio de Janeiro, miasto ostatnich igrzysk olimpijskich, karnawału, wspaniałych plaż. To właśnie tam 31 uczniów z 15 różnych krajów wzięło udział w Youth Leadership Forum.
EF Challenge
EF Challenge

Wśród nich był Polak, Konrad Puchalski, 16-latek z Zielonej Góry, który udowodnił, że marzenia się spełniają. Wystarczyło tylko nagrać krótkie wideo ze swoim przemówieniem.

Najważniejsze to uwierzyć w siebie
Konrad Puchalski został jednym z najlepszych młodych mówców na świecie, wygrywając w międzynarodowym konkursie wystąpień publicznych skierowanym do gimnazjalistów i licealistów EF Challenge. - Zdecydowałem się wziąć udział w EF Challenge, ponieważ bardzo dobrze znam język angielski, którego uczę się od dziesięciu lat i uznałem, że to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Poza tym myślę, że konkurs może pomóc mi w dostaniu się do dobrego liceum, a później nawet na studia – wyjaśnił 16-latek.

Co roku w ramach konkursu uczestnicy nagrywają krótki film ze swoim przemówieniem w języku angielskim na podany przez organizatorów temat. Pytanie konkursowe 2016 brzmiało: czy uważasz, że wszystko jest możliwe? W swoim wideo Konrad Puchalski wyjaśnił - Nikt nie powinien ci nigdy mówić, że czegoś nie możesz. Jedyną osobą, która może o tym decydować jesteś ty sam.

Zwycięzcy w Rio
Ogrom chęci i determinacji opłacił się 31 zwycięskim nastolatkom, którzy zostali wybrani spośród tysięcy zgłoszeń. Na zwycięzców konkursu EF Challenge 2016 czekało wiele nagród: dwutygodniowy wyjazd na zagraniczny kurs językowy, trzymiesięczny kurs języka angielskiego online, wycieczka klasowa do Wielkiej Brytanii lub Singapuru czy wyjazd na EF Youth Leadership Forum w EF Rio Village w Brazylii. Udział w tym ostatnim wydarzeniu to wyróżnienie dla każdego młodego człowieka. Jak pokazuje przykład Konrada Puchalskiego, który w sierpniu znalazł się w tym elitarnym gronie, nie jest to cel nieosiągalny.

W forum dla młodych liderów, które odbyło się w dniach 11-15 sierpnia 2016, uczestniczyło 31 uczniów w wieku 13-19 lat z 15 krajów. Podczas forum, uczestnicy nie tylko kształcili swoje oratorskie i językowe zdolności, ale również uczestniczyli w interaktywnych warsztatach. Brali udział także w projektach grupowych, uczyli się współpracy i komunikacji międzynarodowej oraz „design thinking”, czyli podejścia do innowacji opartego na specyfice procesu projektowania. - W ramach YLF nauczyłem się pracy projektowej i rozwiązywania problemów poprzez tworzenie odpowiednich produktów i usług. Uczestniczyłem również w ciekawych warsztatach, np. poświęconych tolerancji. Na pewno podszkoliłem też swój język angielski. To był mój pierwszy taki wyjazd zagraniczny – zdziwiłem się pozytywną atmosferą i tym, jak wszyscy byli dla siebie mili. W Brazylii poznałem inne kultury, dzięki czemu stałem się jeszcze bardziej otwarty na świat – podsumował Konrad Puchalski.

Ważne są chęci i motywacja
Międzynarodowe konkursy czy fora to możliwość poszerzania swojego doświadczenia o wiedzę, której młodzież nie uczy się w szkole. Są to platformy umożliwiające wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami różnych narodowości czy kultur, a także zawieranie międzynarodowych kontaktów i przyjaźni. Piotr Majdan, Dyrektor Generalny EF w Polsce potwierdza - Udział w takich globalnych przedsięwzięciach to dla młodego człowieka możliwość poszerzenia horyzontów. Uczniowie, którzy mają na koncie takie doświadczenia, są bardziej otwarci na świat, świadomi otaczających ich możliwości i zdecydowani, żeby z nich korzystać. Warto motywować młodzież do udziału w takich międzynarodowych projektach, ponieważ dzięki temu staną się bardziej kreatywni i pewniejsi siebie, co z pewnością zaowocuje w ich przyszłym życiu zawodowym.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również