Newsello.pl

Praca wakacyjna - sezon na rozwój kariery

Niemal 1 300 tys. polskich studentów zdało niedawno ostatnie egzaminy i rozpoczęło przerwę wakacyjną. Spora część z nich zasili rynek pracy, na którym w sezonie letnim nie brakuje ofert dla młodych osób.
Rozwój kariery
Rozwój kariery

Firmy coraz częściej zgłaszają jednak problemy ze znalezieniem chętnych kandydatów. Nie każdy z pracodawców cieszy się takim samym uznaniem studenta – pracownika sezonowego. W jakich branżach najtrudniej znaleźć pracownika? W jaki sposób firmy mogą zachęcić kandydatów do złożenia aplikacji?

Okres letni to nie tylko czas odpoczynku i podróży. Coraz większa liczba młodych ludzi poświęca część przerwy wakacyjnej na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz dodatkowych funduszy. W tym sezonie oferty pracy czekają na chętnych nie tylko w branży handlowej, usługowej, turystycznej, ale również w sektorach, które nie kojarzą się z pracą wakacyjną – m.in. w przemyśle, produkcji czy logistyce.

Praca, ale też wypoczynek
Najczęstszym modelem studenckiej pracy wakacyjnej jest próba połączenia pracy i wypoczynku. Jest to możliwe przede wszystkim w sektorze turystycznym. Studenci mogą liczyć na pracę zarówno w hotelach, restauracjach i barach, jak i szerzej pojętych usługach turystycznych. Większości z nich zależy na łączeniu pracy zarobkowej z wypoczynkiem, przygodą i zwiedzaniem. Niektórzy chcą pogłębiać wiedzę zawodową czy znajomość języków obcych.

Z punktu widzenia studenta idealnym połączeniem wypoczynku, zarobku i nauki może być praca za granicą, szczególnie w popularnych miejscowościach wypoczynkowych. Na ciekawe oferty mogą liczyć studenci, których specyfika wykształcenia zwiększa ich atrakcyjność w oczach pracodawców. Młodzi pedagodzy z uprawnieniami wychowawców kolonijnych są chętnie zatrudniani w charakterze animatorów czy opiekunów grup kolonijnych. Studenci posiadający odpowiednie uprawnienia, zostają ratownikami wodnymi, przewodnikami górskimi czy instruktorami sportów ekstremalnych. Praca w atrakcyjnej miejscowości wypoczynkowej we Włoszech niekoniecznie musi wiązać się jednak z wysokimi zarobkami, nauką języka, nie mówiąc już o wypoczynku. – Przez 12 godzin dziennie zajmowaliśmy się animacją grup dzieci z Polski. Na zwiedzanie czy poznawanie lokalnej kultury nie mieliśmy już ani czasu, ani sił. Na końcu nasza wypłata została pomniejszona o koszty noclegu i wyżywienia – wspomina Michalina, studentka jednej z poznańskich uczelni, która pracowała w ubiegłym roku w jednym z nadmorskich włoskich kurortów.

Oferty pracy również w miastach
Wakacje to szansa nie tylko na zarobienie dodatkowych funduszy, ale również zdobycie nowych doświadczeń, szczególnie dla osób, które swoją przyszłość zawodową widzą w obszarze handlu, negocjacji czy szeroko pojętych relacji z innym ludźmi. Uczniowie i studenci, którzy wolą znaleźć pracę na miejscu, bez konieczności wyjazdu, mogą liczyć na sezonowe oferty pracy w miejscowościach, z których pochodzą lub w których studiują.

W nadmorskich miejscowościach poszukiwani są przede wszystkim barmani, kelnerzy, sprzedawcy gofrów czy lodów. Sezon wakacyjny oznacza mniejsze obroty w sklepach, jednak liczne oferty pracy można znaleźć również przy inwentaryzacji czy merchandisingu – wskazuje Katarzyna Rydzewska, wiceprezes zarządu w Grupie Job (Upright Group).

Sporo ofert czeka również w branży produkcyjnej, przemysłowej czy logistycznej. Przykładowo, w branży farmaceutycznej przygotowania do sezonu jesienno-zimowego i zwiększonego popytu na leki przeciw przeziębieniom powodują wzrost zapotrzebowania na pracowników produkcyjnych właśnie w sezonie letnim.

W przypadku pracy wakacyjnej zwykle określa się wynagrodzenie godzinowe, a praca odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej. W takiej sytuacji jest to korzystne dla obu stron umowy, zwykle dotyczy bowiem wykonania konkretnej czynności w określonym terminie. Zleceniobiorca może sam dopasować grafik pracy do swoich potrzeb. 14-15 zł za godzinę to realne zarobki dla studenta pracującego dorywczo w wakacje.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

praca przedstawiciela handlowego

Na czym polega praca przedstawiciela handlowego?

Praca
czwartek, 15 lipca 2021, 14:23
Handlowiec to zawód, który powinien kojarzyć się z trzema elementami: podróżami, sprzedażą oraz ogólnie rozumianymi relacjami biznesowymi. Nie jest to jednak ujednolicona lista.

Zobacz również