Zachęty pracodawców
Wielu pracodawców boryka się aktualnie w większym lub mniejszym stopniu z problemem w pozyskaniu kandydatów do pracy. Na problemy te wpływ ma kilka czynników, w tym sytuacja demograficzna, wzrost poziomu życia społeczeństwa, niski poziom bezrobocia, czy ujemna migracja netto. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z potrzeby budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy, przykładając wagę do budowania pozytywnego candidate experience (dobrych doświadczeń i wrażeń kandydata podczas procesu rekrutacji). Pracodawcy coraz chętniej wychodzą naprzeciw potrzebom pracowników, oferując np. elastyczne grafiki zleceń. Wiedząc o „konkurencji” ze strony branży turystycznej, pracodawcy z „tradycyjnymi” miejscami pracy starają się przyciągnąć studentów dodatkowymi benefitami. Czasami są to bony na zakupy czy usługi w miejscu pracy. Bywa jednak i tak, że oferta pracy sezonowej obejmuje szereg świadczeń pozapłacowych .
– Każdy, kto zapisze się do pracy przez strefajob.pl może dołączyć do programu Multisport i otrzymać na preferencyjnych warunkach kartę, która uprawnia do korzystania z oferty licznych obiektów sportowych w całej Polsce. Z kolei najlepszym audytorom inwentaryzacji co miesiąc przyznajemy atrakcyjne nagrody – mówi Katarzyna Rydzewska.
Zachęty nie zmieniają jednak ogólnego trendu, jakim jest coraz większy brak rąk do pracy. Problem ten jest szczególnie widoczny w branży logistycznej czy produkcyjnej, przez co pracodawcy poszukują nowych rynków, z których mogliby pozyskiwać kandydatów. Częściową receptą na niedobór pracowników staje się zatrudnienie studentów z krajów Europy Wschodniej, dla których praca wakacyjna w Polsce jest atrakcją samą w sobie, a uzyskane wynagrodzenie konkurencyjne do możliwości zarobkowania w swoich krajach.
Gdzie szukać ofert pracy?
Uczniowie i studenci poszukujący pracy, najczęściej korzystają z internetowych platform z ofertami pracy. Bezpiecznym sposobem na znalezienie rzetelnego pracodawcy jest skorzystanie z usług doświadczonej agencji rekrutacyjnej. Wiele z nich oferuje nowoczesne rozwiązania, dzięki którym zleceniobiorca może bez wychodzenia z domu zgłosić chęć podjęcia wybranego zlecenia, odbyć niezbędne kursy i szkolenia przygotowujące do podjęcia pracy, a nawet podpisać umowę cywilnoprawną online. Taką możliwość daje np. platforma strefa job, która miesięcznie oferuje kilkaset zleceń dorywczych w różnych branżach na terenie całego kraju.
– Kandydaci mogą sami wybierać, w jakim mieście i w jakich dniach chcą pracować. Poprzez platformę możemy dopełnić również wszystkich formalności, począwszy od podpisania umowy, aż do otrzymania rozliczenia PIT-11. Od początku czerwca w ofercie strefy job znalazło się ponad 850 zleceń z całej Polski, a pracę podjęło ponad 8000 pracowników – wskazuje Katarzyna Rydzewska.
Korzystanie z nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych przynosi korzyści obu stronom – zarówno firmie, jak i kandydatowi. Platformy online ułatwiają znalezienie interesującej oferty pracy oraz przyspieszają proces rekrutacji. Są one szczególne przydatne w przypadku poszukiwania pracowników tymczasowych, gdzie liczy się szybkość znalezienia odpowiedniego kandydata i przeszkolenia go.
Kultura w biznesie. Naukowe wskazówki na sukces w negocjacjach międzynarodowych
Negocjacje z partnerami biznesowymi z różnych kultur mogą stanowić nie lada wyzwanie. Jednak dzięki najnowszym badaniom, naukowcy odkryli klucz do ich skuteczności.