Newsello.pl

Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy

W ciągu ostatnich 5 miesięcy portal Praca.pl prowadził projekt „Wynagrodzenie za polecenie” udostępniając w Internecie na ogólnopolską skalę system płatnych rekomendacji pracowników, w którym odnotowano ponad 1000 poleceń.
Michał Filipkiewicz, portal Praca.pl
Michał Filipkiewicz, portal Praca.pl

W tym samym czasie serwis zrealizował badanie „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy”, z którego wynika, iż ponad 75% z 2800 respondentów poleciłoby znajomych do pracy. Na czym polega fenomen dzisiejszej popularności zjawiska pracy po znajomości, dlaczego chętnie rekomendujemy znajomych i w jakich branżach najczęściej - pokazują wnioski z podsumowania projektu.

Założeniem tego niestandardowego i wyróżniającego się skalą projektu było dotarcie do kandydatów na rynku pracy, którzy korzystając z internetowego systemu rekomendacji mogli wzajemnie polecać się do pracy. Gdy zarekomendowana osoba przechodziła pozytywnie proces rekrutacji i przepracowała w danej firmie minimum 3 miesiące, polecająca osoba otrzymywała od portalu Praca.pl wynagrodzenie za polecenie w wysokości 1000 zł. W ciągu pierwszych 4 miesięcy trwania projektu odnotowano prawie 1000 poleceń. Największa liczba rekomendacji dotyczyła ofert ze sprzedaży i obsługi Klienta – ponad 28%, z przemysłu i produkcji – ponad 8%, administracji – 6%, z informatyki 4% oraz z logistyki i dystrybucji 4%.

Najwięcej poleceń przypadało na oferty z województwa mazowieckiego ponad 36%, co koreluje z największą ilością ofert pracy z tego regionu jak pokazują liczne raporty rynku pracy. Na drugim miejscu znalazło się województwa łódzkie – 14%. Kandydaci również często polecali sobie oferty pracy z województwa śląskiego i wielkopolskiego – ponad 9% wskazań dla każdego regionu oraz z województwa małopolskiego 6% i dolnośląskiego 5%.

Ogólnodostępny, internetowy system rekomendacji pracowników okazał się skutecznym narzędziem do pozyskiwania wartościowych kandydatów z rynku pracy. Mimo że osoby polecały do pracy znajomych, przyjaciół czy członków rodziny, to kluczowe znaczenie miały kompetencje kandydatów, a nie układy i relacje. Potwierdziły to również wyniki badania portalu Praca.pl „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy” - ponad 75% respondentów zadeklarowało, iż poleciłoby do pracy znajomego, ale tylko jeśliby miał odpowiednie kompetencje. Dodatkowo, jak pokazało badanie, aż 30,8% respondentów znalazło ostatnią lub aktualną pracę po znajomości. To pozwala wyciągnąć wniosek, iż co trzeci Polak znajduje pracę przez rekomendacje oraz że praca po znajomości przestała być kojarzona jedynie w negatywnym kontekście, a staje się coraz bardziej docenianym przez pracodawców źródłem pozyskiwania wartościowych pracowników.

O motywy rekomendacji do pracy i użyteczność systemów poleceń pracowniczych dla kandydatów spytaliśmy finalistów projektu „Wynagrodzenie za polecenie”, czyli pierwszą osobę, która została zatrudniona przechodząc z sukcesem proces rekrutacyjny i trzymiesięczny okres próbny oraz osobę, która ją poleciła do pracy.

Pani Jolanta aktualnie pracuje na stanowisku Menedżera zmiany w firmie, która jest liderem wielkiej dystrybucji w Europie. Została polecona przez znajomego – Pana Bartłomieja. - Uważam, że polecanie do pracy sprawdza się, sama jestem tego przykładem. Dostałam w ten sposób ofertę pracy i nadal pracuję u tego pracodawcy, co więcej znalazłam lepszą pracę niż miałam. Pierwszy raz skorzystałam z takiego rozwiązania - powiedziała Pani Jolanta.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również