Newsello.pl

Strefy relaksu nie tylko w biurach

Firmy komercyjne od lat dbają o to, aby ich siedziby były ergonomicznymi, atrakcyjnymi przestrzeniami. Wiedzą, że taka inwestycja się zwróci, np. w formie lepszej produktywności zespołu. Co jednak z przestrzeniami publicznymi?
Biblioteka Raczyńskich
Biblioteka Raczyńskich

Badania pokazują, że odpowiednia aranżacja ma kluczowy wpływ na nasze funkcjonowanie. Na przykład dobrze zaprojektowane szkoły mogą poprawić wyniki uczniów nawet o 25 proc.[1] Można zauważyć, że w Polsce coraz więcej uwagi poświęca się projektowaniu przestrzeni niekomercyjnych, czego dowodem są m.in. liczne nagrody dla tego typu projektów.

Polskie przestrzenie publiczne coraz częściej dostrzegane są przez jury prestiżowych konkursów architektonicznych. Dotyczy to zarówno dużych prestiżowych realizacji (wyróżnienie Filharmonii Szczecińskiej w konkursie Design of the Year 2015, organizowanym przez Design Museum w Londynie), jak i mniejszych projektów, skierowanych przede wszystkim do lokalnych społeczności (np. biblioteka w Rumi w zrewitalizowanym budynku dworca PKP, nagrodzona w konkursie Polska Architektura XXL i wyróżniona tytułem Wnętrze Publiczne 2014).

- Osoby odpowiedzialne za aranżację przestrzeni publicznych podchodzą do tego zagadnienia w sposób coraz bardziej świadomy, kierując się potrzebami i komfortem użytkownika. Mamy okazję zaobserwować ten trend w czasie naszej współpracy z klientami, takimi jak np. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu czy Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Na przykład czytelnia tego drugiego obiektu została wyposażona nie tylko w stoły i krzesła, ale również kolorowe siedziska, które podnoszą funkcjonalność pomieszczenia i pozwalają użytkownikom poczuć się bardziej swobodnie - mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office.

Strefy relaksu nie tylko w biurze

Jednym z trendów w projektowaniu przestrzeni, który można obecnie zaobserwować jest przenoszenie do obiektów użyteczności publicznej rozwiązań, które sprawdziły się w realizacjach komercyjnych np. biurach. Należą do nich tworzenie wydzielonych stref zarówno do pracy indywidualnej, jak i działań w grupie, położenie nacisku na akustykę i możliwość elastycznej aranżacji pomieszczeń. Czy powyższe tendencje mogą mieć przełożenie na sposób, w jaki projektuje się przestrzenie publiczne? Okazuje się, że tak, czego przykładem są nowoczesne projekty szkół i uczelni.

- Dzisiaj studenci niejednokrotnie prowadzą bardzo intensywny styl życia, coraz częściej łącząc naukę z pracą. Przerwa w zajęciach jest dla nich okazją, aby się zrelaksować, nadrobić zaległości w nauce lub popracować zdalnie. Dzięki dostępowi do Internetu na różnych urządzeniach nauka i praca nie musi się już ograniczać do biblioteki czy sali komputerowej. Rolę takich przestrzeni mogą z powodzeniem przejąć funkcjonale strefy relaksu. Odpowiednio zaprojektowane siedziska ze ściankami działowymi pozwalają na izolację od otoczenia i pracę w skupieniu. W zależności od potrzeb ta sama przestrzeń może też pełnić funkcje społeczne – wyjaśnia Zuzanna Mikołajczyk.

Na zmiany w projektowaniu uczelni częściowo odpowiadają też pracodawcy, którym zależy na budowaniu ich marki wśród studentów. Na przykład studenci wybranych wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego mogą skorzystać ze stref relaksu przygotowanych przez firmę GFT Polska, świadczącą usługi IT na rzecz sektora finansowego. W strefach znajdują się wygodne pufy i piłkarzyki. Wszystko zorganizowane w ramach wspólnej przestrzeni, w której można odpocząć po i między zajęciami. Dodatkowo w strefie można nawiązać nowe znajomości, bo jak pokazują badania[2], nasz mózg nawet podczas momentów wyciszenia, wolnych od pracy, przygotowuje nas do bycia społecznie podłączonymi do innych ludzi.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również